Doména 3 - Nové textilní materiály pro nové multidisciplinární aplikace

Nové textilní materiály mají nečekané využití

Když se zmíní textil, většina z vás si hned představí tričko, košili a další kusy oblečení. Po chvíli si možná ještě někdo vybaví ložní prádlo a metráž, třeba na ušití závěsů. To, že textil má mnohem širší pole užití, vás samozřejmě nepřekvapí. Ale tipli byste si, že textilní výrobky pomáhají při hašení požárů vrtulníkem? Nebo  že geomembrány ze Dvora Králové se používají v Izraeli při stavbě jednoho z největších vodních rezervoárů?

Textilní výrobky najdou uplatnění i v dalším silném odvětví průmyslu Královéhradeckého kraje, v automobilovém průmyslu. Nejsou to jen čalounění, ale i speciální multiaxionální tkaniny, které se využívají ke zpevnění karoserií. A jak jde dohromady využití textilu a beton? Speciální 3D tkaniny jsou perfektní nosníky a profily u betonových staveb, které nepodléhají korozi a stavbu odlehčí.  Díky těmto mnohaletým zkušenostem a množství inovací, firmy nabízí i textilní materiály pro využití a průmyslové obory, kde byste je možná nečekali. Zkrátka, výroba textilu má v našem kraji tradici.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tradice v regionu a nečekaný trh

Jak se stalo, že Královéhradecký kraj a zejména region Podkrkonoší se stal tak významným výrobcem textilu? Jak se říká, Řím nepostavili za den a tak i výroba textilu v našem regionu není otázkou několika posledních let či desetiletí.

První mechanické tkalcovny se v regionu začaly objevovat během období průmyslové revoluce, v polovině 19. století, a ani tehdy se nejednalo o nový typ průmyslu. Vývoz českého plátna v první polovině 18. století tvořil více jak ⅓ veškerého exportu.  Malé tkalcovny se postupně spojovaly a během období první republiky zde již existovalo mnoho zavedených textilních továren.

I navzdory znárodňování tu tradice textilního průmyslu zůstala a od 90. let firmy dál fungují a navazují na dřívější dílny a závody. Často se dočtete, že některá firma byla založena v tom a tom roce. Pravda je ale taková, že závod často navazuje na fungování “národního podniku”. Ten byl dříve prvorepublikovou továrnou, která vznikla spojením dřívější tkalcovských dílen. Zkrátka, zpracování textilu má tento region v krvi.

Další stereotyp o textilu, zejména v případě módního, je, že látky se zde vyrábí jen pro potřebu místního trhu a že většina textilu dnes pochází ze třetích zemích. Přitom africký brokát a batist s tradičními motivy se vyrábí v České republice, na Broumovsku a Hořicku. Až 90 % produkce dvou firem z tohoto regionu míří na trh do západní Afriky. Místní v televizi mohou vidět reklamu s místními celebritami, jak propagují značku českého výrobce, který už má na trhu v tomto regionu své jméno.

Módní i hightech příze

Mnoho firem se také stále věnuje původnímu textilnímu odvětví. Výrobě látek pro módní průmysl. Jsou to závody především ve zmíněném Podkrkonoší. Ty nabízejí kromě metráže košiloviny i  metráž na míru dle přání odběratelů. I přesto, že se jedná o tradiční odvětví, zde můžeme zaznamenat vývoj. Společnosti při výrobě vzorů spolupracují se zahraničními, zpravidla italskými, návrháři. Okolo 90 % výroby míří na trh do západní Evropy. K metráži patří také lůžkoviny. Ty společnosti šijí nejen pro koncové zákazníky, ale zejména na objednávku pro hotelové řetězce. A i když dnes většina používá kapesníky spíše papírové,  o ty tradiční plátěné je stále zájem a patří do stálých portfolií produktů. Kdoví, možná o tuto ekologičtější a udržitelnější variantu bude v dalších letech opět zájem.

V metráži pro oděvy převládá bavlna, můžeme se ale také setkat i s mnoha inovativními materiály, takzvanými hightech přízemi. Jednu takovou firmu najdete v Miletíně, jejíž výsledný směsový materiál má zvýšenou pevnost, je oděru odolný a nehořlavý. Příze má přitom stále vlastnosti, pro které jsou ceněny přírodní materiály.

Firmy zaměřující se na oděvní průmysl u nás mají zázemí i díky tomu, že Královéhradecký kraj je jediným krajem z České republiky, který je zapojený do evropské textilní platformy RegioTEX.  Ta zúčastněným firmám pomáhá navazovat spolupráci na inovačních projektech napříč významnými evropskými regiony. Regiotex je druhým největším světovým exportérem.

Textil pro automobilový průmysl a stavebnictví

Silným průmyslovým odvětvím v našem kraji je také výroba dopravních prostředků. Výroba automobilů a jejich komponentů tu začala před více jak sto lety. Není tedy náhodou, že textilní výroba je úzce provázána i s automobilovým průmyslem. Mnohé společnosti se věnují výlučně výrobě automobilových textilií. O jejich výrobky má zájem nejen tuzemský výrobce automobilů, ale hned 11 automobilových závodů od výrobců lidových vozů až po firmu specializující se na luxusní supersporty.

Čalounění není jediným využitím textilu v automobilovém průmyslu. Nový a vysoce inovativní obor je výroba multiaxionálních tkanin. Tyto technické tkaniny se používají pro dodatečné zpevňování karoserií, stejně jako ve stavebnictví, kde tvoří nosníky pro subtilní betonové konstrukce protože je potřeba odlehčit stavbu. Tento inovativní materiál má kromě původní anglické zkratky TRC  už i svůj český název - textilní beton.

Oblastí použití textilních výrobků se neomezují jen na betonové stavby. Továrny z Královéhradeckého kraje vyrábí membrány a fólie, které jsou potřebné u většiny staveb. Právě tyto geomembrány firma dodává pro stavbu nádrže v Izraeli. Textilie se také používají jako izolační vrstvy na střechách, větrozábrany ve  fasádách a hlavně jako osvědčená přírodní tepelná izolace. 

Využití v zemědělství i na fotbalovém hřišti

Odvětví textilního průmyslu v Královéhradeckém kraji je velmi pestré. Největší česká textilní společnost z Hradce Králové, stejně tak jako mnohé další firmy, vyrábí produkty pro užití v mnoha na první pohled velmi rozdílných odvětví. Například zemědělci po textilním průmyslu poptávají takzvané agrotextilie. Odebírají od firem různé produkty od pytlů na brambory až po stínící úplety a velkoobjemové vaky. Když na konci léta uvidíte na poli balíky slámy na strništích, s velkou pravděpodobností budou síťoviny, do kterých je sláma zabalená, pocházet z Královehradeckého kraje.

S textilními výrobky se však můžete setkat i při sportovních aktivitách, ať už volnočasových nebo profesionálních. A tentokrát nemáme na mysli sportovní dresy. Jedním ze žádaných artiklů textilních firem je umělý trávník pro stadiony a golfová hřiště, stejně jako metráž pro menší dětská hřiště nebo na dvorky a zahrady.  

Textilní průmysl je s Královéhradeckým krajem neodmyslitelně spjatý. Místní firmy a společnosti však nespoléhají jen na dlouholetou tradici a nadále inovují a hledají nové možnosti na stále se rozvíjejícím trhu. Díky tomu mohou nabídnout textilní výrobky, které mají uplatnění v mnoha průmyslových odvětvích a oborech.

Projekt Smart Akcelerátor Královéhradeckého kraje II (CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_055/0015065) byl spolufinancován Evropskou unií.

Přeskočit na hlavní navigaci